Nic nie smakuje tak dobrze jak... sezonowe dania! Z kodem SEZONOWE rabat -12%!
Nie dotyczy dodatkowego obiadu oraz diety MINI.

4 minuty

Czy naprawdę trzeba jeść 5 posiłków dziennie?

Regularne spożywanie posiłków pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i zachowanie pięknej sylwetki. Według specjalistów od żywienia w ciągu dnia powinno się jeść nie więcej niż 5 posiłków. Sprawdź, czego możesz się spodziewać po wprowadzeniu takich zmian do Twojego jadłospisu!

Spis treści

  1. Co może przynieść systematyczne jedzenie posiłków?
  2. 5 posiłków dziennie – z czego powinny się składać?
  3. Jak przyzwyczaić się do systematycznego jedzenia?
  4. 5 posiłków dziennie – podsumowanie

 

Udostępnij
owsianka z truskawkami

Co może przynieść systematyczne jedzenie posiłków?

Dzięki zjadaniu do 5 posiłków dziennie unikniesz podjadania i zatrzymasz uczucie głodu. Specjaliści od żywienia utrzymują, że przerwy pomiędzy posiłkami powinny trwać od 3-4 godzin.

Po zbyt wielu godzinach bez jedzenia Twój żołądek może nie pracować prawidłowo. Jeśli spożyjesz swój obiad szybko i łapczywie, możesz doznać niepotrzebnych dolegliwości związanych z bólem brzucha i uczuciem nadmiernego zmęczenia.

Przez nieregularność posiłków możesz doprowadzić swój organizm do magazynowania niepotrzebnej tkanki tłuszczowej i powstania kilku dodatkowych kilogramów. Jeśli chcesz tego uniknąć, zastanów się nad zmianą swojej diety na taką składającą się z 5 posiłków dziennie.

Rzadkie spożywanie posiłków zmusza Twój organizm do zachowania składników odżywczych na gorszy czas, szczególnie wtedy, gdy nie dajesz mu pożywienia. Oprócz dodatkowych kilogramów możesz stracić również dobre samopoczucie.

Dzięki spożywaniu 5 posiłków dziennie dostarczasz do swojego organizmu odpowiednią ilość składników odżywczych. Nie stracisz wydajności w wykonywaniu różnych zadań w ciągu dnia. Przy dołączeniu ćwiczeń fizycznych do swojej diety masz okazję do utrzymania zdrowej sylwetki.

5 posiłków dziennie – z czego powinny się składać?

Wszystkie posiłki powinny składać się ze świeżych produktów dobrej jakości. Nie należy zapominać o regularnych odstępach czasowych, które według specjalistów wynoszą od 3 do 4 godzin. Pierwszy posiłek zaleca się spożyć do godziny od przebudzenia, a ostatni najlepiej kilka godzin przed pójściem spać.

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, mimo że często się o nim zapomina lub nie ma na niego ochoty po całej nocy snu. Pierwszy posiłek musi być przede wszystkim dobrze zbilansowany. Nie ograniczaj się tylko do wypicia kawy lub zjedzenia jednego owocu, ponieważ możesz później potrzebować dodatkowego uzupełnienia. Przy komponowaniu pierwszego posiłku warto wykorzystać owoce, owsiankę lub produkty z dużą ilością białka.

Oprócz śniadania jadłospis 5 posiłków dziennie składa się z większego obiadu, kolacji oraz dwóch przekąsek pomiędzy głównymi potrawami. Obiad dostarcza nam 35-40% dziennego zapotrzebowania, dlatego należy zadbać o odpowiednie składniki i porę spożycia.

Obiad wcale nie musi składać się z dwóch pokarmów. Jeśli potrawa zawiera niezbędne składniki odżywcze wraz z warzywami, nie musisz dodatkowo sięgać po drugie danie. Taka sama sprawa tyczy się miłośników zup, którzy powinni spożywać je z niewielkimi dodatkami, np. makaronem lub pieczywem.

Ważną rolę w zorganizowaniu posiłków stanowią oczywiście warzywa i owoce. Należy spożywać je w 5 porcjach każdego dnia. Jeśli chcesz urozmaicić menu, możesz zastąpić jedną część szklanką soku. Owoce i warzywa powinny stanowić nasze źródło składników odżywczych również w przekąskach pomiędzy posiłkami. 

Kolacja musi być lekkostrawna i spożyta kilka godzin przed pójściem spać. Dzięki dostosowaniu się do tych reguł zapomnisz o problemach związanych z trawieniem w trakcie snu.

Jak przyzwyczaić się do systematycznego jedzenia?

Dla każdego z nas przyzwyczajenie się do systematycznego jedzenia może stanowić duże wyzwanie. Z pomocą może przyjść Ci zestaw posiłków dietetycznych od Dietific, które zostały skomponowane przez znakomitych kucharzy i znawców żywienia.

W naszej ofercie znajduje się kilkanaście diet przeznaczonych do różnych zadań. Posiadamy zarówno zestawy dla sportowców, jak i dla mam. Gotowe posiłki zawsze znajdą się na czas pod Twoimi drzwiami. Zobacz, co jeszcze przygotowaliśmy dla Ciebie w naszej ofercie!

5 posiłków dziennie – podsumowanie

Jeśli zależy Ci na zachowaniu dobrej sylwetki i chcesz uniknąć podjadania pomiędzy posiłkami, postaw na jadłospis skomponowany z 5 posiłków dziennie. Dzięki tej diecie w prawidłowy sposób zadbasz o swój żołądek. Twój organizm będzie miał zapewnione wszystkie niezbędne składniki energetyczne i nie odczujesz zmęczenia.

Masz apetyt na promocje?
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj smakowity rabat: 50 zł* na swoje pierwsze zamówienie. Dodatkowo otrzymasz informacje o najnowszych promocjach oraz porcję merytorycznej wiedzy od dr Krystyny Pogoń i całego zespołu Dietific!

* Rabat nalicza się dla zamówień za min. 300 zł. Zapisując się na newsletter akceptujesz regulamin

Obsługa klienta - infolinia dla klientów cateringu
Godziny obsługi
Numer konta
Podmiot odpowiedzialny
Projekt i realizacja