Dieta przy Hashimoto - czym się charakteryzuje?
W tym artykule znajdziesz informacje o chorobie Hashimoto oraz typowych objawach, jakie jej towarzyszą. Dowiesz się również, jaka dieta jest zalecana przy tym schorzeniu.
Spis treści:
- Czym jest Hashimoto?
- Czym charakteryzuje się dieta Hashimoto?
- Jakie produkty są zalecane, a jakich należy unikać?
- Dieta Hashimoto – jak wpłynie na Twoje samopoczucie i zdrowie?
Czym jest choroba Hashimoto?
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która powoduje uszkodzenie tarczycy. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy, czyli stanu, w którym gruczoł ten nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów. Powodem tego są przeciwciała, które atakują i niszczą tkankę, prowadząc do stanu zapalnego.
Objawy choroby Hashimoto to zmęczenie, senność, zaburzenia snu, zaparcia, wahania nastroju, zaburzenia miesiączkowania, utrata włosów, zwiększone pocenie się i przybieranie na wadze. W leczeniu tej choroby pomocne są oczywiście leki. Zmiana diety i stylu życia również bardzo pomaga w walce z objawami.
Czym charakteryzuje się dieta Hashimoto?
Dieta hasimoto skupia się na zmniejszeniu stanu zapalnego w organizmie i poprawie ogólnego stanu zdrowia przez wyeliminowanie niektórych pokarmów z jadłospisu i skupienie się na opcjach bogatych w składniki odżywcze. Dieta ma na celu pomóc chorym osobom radzić sobie z objawami i poprawić ogólny stan zdrowia. Dieta koncentruje się na nieprzetworzonej żywności i pokarmach bogatych w składniki odżywcze, które wspierają zdrowie tarczycy.
Dieta Hashimoto jest dietą eliminacyjną, której celem jest łagodzenie objawów choroby. Powinno się unikać produktów, które mogą nasilać jej objawy, takich jak gluten, nabiał, soja, jaja, orzechy, a także niektóre owoce i warzywa. Wskazane jest spożywanie zdrowych tłuszczów, białka i ziaren. Dieta ta obejmuje również suplementację odpowiednich witamin i minerałów, które mają wspierać zdrowie tarczycy.
Dieta Hashimoto – jak wpłynie na Twoje samopoczucie i zdrowie?
Celem tego typu diety jest dostarczanie organizmowi potrzebnych składników odżywczych przy jednoczesnym unikaniu pokarmów, które mogą wywołać reakcję autoimmunologiczną. Wykazano, że dieta ta jest skuteczna w zmniejszaniu stanu zapalnego, poprawie trawienia i zwiększaniu poziomu energii.
Ważne jest, aby skupić się na jedzeniu nieprzetworzonych produktów, takich jak świeże owoce i warzywa, chude białka, zdrowe tłuszcze i złożone węglowodany. Należy unikać zbóż zawierających gluten (na przykład pszenicy), przetworzonego mięsa, produktów mlecznych, cukru i rafinowanych węglowodanów. Spożywanie różnorodnych pokarmów bogatych w składniki odżywcze dostarczy organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.
Produkty, które należy ograniczyć lub wyeliminować z diety:
- słodkie gazowane napoje;
- tłuszcze nasycone trans, które znajdziesz w wysoko przetworzonej żywności;
- cukry proste;
- kawa i mocna herbata;
- sery topione;
- źródła goitrogenów, czyli produkty takie jak kapusta, soja, brokuły, kalafior, cebula czy czosnek, rzodkiewka.
Produkty, które warto jeść przy chorobie Hashimoto:
- większe ilości białka, nie tylko zwierzęcego;
- ryby morskie: halibut, łupacz, mintaj, dorsz;
- kefiry, jogurty;
- zdrowe tłuszcze: olej lniany, awokado, olej rzepakowy, oliwa z oliwek;
- produkty pełnoziarniste;
- owoce, takie jak kiwi, czereśnie, wiśnie, porzeczka, mango, ananas, borówki.
Podsumowanie
Choć choroba Hashimoto może być trudna do opanowania, to jednak dzięki stosowaniu odpowiedniej diety poprawa zdrowia i samopoczucia jest możliwa. Dzięki diecie Hashimoto zredukujesz stany zapalne i poprawisz pracę tarczycy. Warzywa, ryby i zdrowe tłuszcze są zalecane osobom z Hashimoto. Dzięki odpowiedniej diecie zwiększy się poziom Twojej energii, a ogólny stan zdrowia ulegnie poprawie.
Masz apetyt na promocje?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się do newslettera i otrzymaj smakowity rabat: 50 zł* na swoje pierwsze zamówienie. Dodatkowo otrzymasz informacje o najnowszych promocjach oraz porcję merytorycznej wiedzy od dr Krystyny Pogoń i całego zespołu Dietific!