Zapach Świąt Bożego Narodzenia: przyprawa korzenna
Jaki zapach kojarzy Ci się ze Świętami Bożego Narodzenia? Dla nas gwiazdkowe smakołyki pachną przyprawą korzenną. A z czego się składa ta aromatyczna mieszanka? W skład przyprawy korzennej wchodzą: cynamon, anyż, goździki, imbir, gałka muszkatołowa, kolendra, kardamon i ziele angielskie. Każda z tych składowych niesie ze sobą ogrom zdrowia, dlatego przyjrzyjmy się im z bliska!
SPIS TREŚCI
- Cynamon
- Anyż
- Goździk
- Imbir
- Gałka muszkatołowa
- Kolendra
- Kardamon
- Ziele angielskie
- Wykorzystanie przyprawy korzennej - przepisy
Cynamon
Dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Roślinę tę znano już w starożytności i traktowano ją niczym amulet chroniący przed chorobami.
Substancje aktywne zawarte w cynamonie to m.in.: aldehyd cynamonowy, hydrocynamonowy oraz benzoesowy, a także eugenol, terpeny, garbniki czy kuminol. To właśnie te substancje odpowiadają za właściwości prozdrowotne cynamonu.
Zawarte w cynamonie substancje bioaktywne korzystnie wpływają na poziom glukozy we krwi, są bardzo dobrymi przeciwutleniaczami. Cynamon można stosować przy problemach związanych z układem pokarmowym (np. przy skurczach żołądka, biegunkach, problemie z apetytem i nadmiernymi wzdęciami).
Warto jednak pamiętać, że cynamonu nie powinny spożywać osoby z alergią pokarmową na ten produkt, jak również osoby z chorobami pęcherzyka żółciowego.
Anyż
Roślina ta używana jest przede wszystkich w kuchni orientalnej, jak również jest składnikiem popularnych alkoholi, kosmetyków oraz produktów leczniczych.
Anyż można stosować w walce z chorobami górnych dróg oddechowych, gdyż działa wykrztuśnie oraz wspomaga rozrzedzanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Jako środek zwiększający laktację jest wsparciem dla kobiet karmiących piersią. Anyż ma także swoje zastosowanie w leczeniu problemów trawiennych: działa rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, zmniejsza uczucie wzdęcia, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego.
Goździk
Chociaż zbiór kwiatów goździków nie należy do najłatwiejszych, dla ich właściwości prozdrowotnych warto się natrudzić. Ta popularna roślina działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo. Znajduje swoje szerokie zastosowanie w leczeniu schorzeń jamy ustnej, w tym łagodzi bóle zęba i odświeża oddech. Goździki działają odmładzająco na skórę, zwalczają grzybicę , a także wspomagają pracę metabolizmu.
Obecność eugenolu powoduje obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, wspomagając pracę układu sercowo- naczyniowego. Ma również działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi oraz uspakajające, przez co wspomaga pracę układu nerwowego i usuwa uczucie zmęczenia.
Imbir
Większość z nas kojarzy imbir jako idealne dopełnienie sushi, a jego sok jako pyszny dodatek do napojów alkoholowych. W rzeczywistości jest to roślina o niesamowitej mocy prozdrowotnej, w którą powinna być zaopatrzona każda domowa kuchnia.
Wśród jego właściwości można wyróżnić działanie antybakteryjne, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne.
Zawarte w imbirze substancje bioaktywne, takie jak gingerole, obniżają poziom cholesterolu LDL. Imbir można stosować również prewencyjnie przed infekcjami górnych dróg oddechowych, a także stosować w ramach roztworu do płukania jamy ustnej.
Imbir działa również przeciwbólowo, np. w przypadku migren czy bóli menstruacyjnych. Roślina ta ma swoje zastosowanie w leczeniu zakrzepicy oraz bólu stawów.
Kardamon
Kardamon jest całkiem blisko spokrewniony z imbirem, dlatego będzie mieć podobne działanie do swojego kuzyna. Stosowano go już od dawien dawna jako lekarstwo na ból brzucha, nudności i wymioty. W starożytności używano jego nasion do odświeżania oddechu.
Dzięki obecnym w kardamonie olejkom eterycznym (cyneol, octan terpinylu i limonem) kardamon wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, jak również przeciwnowotworowe. Kardamon może również wspomagać walkę z chorobami układu sercowo- naczyniowego.
Gałka muszkatołowa
Roślina ta uważana jest za mocny afrodyzjak, przez co nazywana jest także przyprawą kochanków. Uprawiana jest przede wszystkim w krajach tropikalnych i w rzeczywistości gałka to ususzone i sproszkowane jądro owocu.
Ma ona działanie przeciwgorączkowe, przeciwalergiczne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Udowodniono również, że działa ona przeciwbólowo, dlatego zalecana jest osobom z problemami reumatycznymi. Ponadto gałka muszkatołowa wspomaga procesy trawienne, zapobiegając kolkom, wzdęciom i biegunkom. Olej z gałki muszkatołowej zalecany jest w leczeniu chorób przewodu moczowego.
Jednym z ciekawszych zastosowań gałki muszkatołowej jest jej wykorzystanie do walki z bezsennością. Badania dowiodły, że ma ona pozytywny wpływ zarówno na zasypianie, jak i wydłużenie okresu trwania głębokiego snu.
Kolendra
Regularne spożywanie kolendry ma pozytywny wpływ na zdrowie. Obniża ona ciśnienie tętnicze krwi i wspomaga regulacje poziomu cholesterolu. Napar z nasion kolendry działa moczopędnie i wspomaga procesy trawienia, eliminując wzdęcia. Badania pokazują, że kolendra może wspomagać apetyt.
Olejki z kolendry wykazują szereg działań leczniczych, m.in.: działają rozkurczowo na mięśnie gładkie, wspomagają przepływ żółci i soku trzustkowego, wpływają korzystnie na mikroflorę przewodu pokarmowego, pomagają w leczeniu trądziku i regulują pracę gruczołów łojowych.
Ziele angielskie
Ziele angielskie mimo, że pierwotnie uprawiane na Jamajce, jest nieodłączną przyprawą w tradycyjnej polskiej kuchni.
Zawarte w zielu angielskim związki mineralne (takie jak potas, żelazo, wapń, magnez) pozytywnie wpływają na układ krążenia. Ponadto substancje zawarte w zielu łagodzą ból związany z urazami oraz towarzyszący zapaleniom stawów.
Te małe ziarenka są skarbnicą przeciwutleniaczy: witaminy C, eugenolu, kwercytyny i garbników, co sprawia że mają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i antybakteryjne.
Pamiętaj jednak! Aby ziele angielskie zachowało swoje właściwości, powinno być przechowywane w ciemnym, suchym miejscu.
Wykorzystanie przyprawy korzennej
Nie wiesz jak wykorzystać przyprawę korzenną w kuchni? Oto kilka propozycji na aromatyczne dania!
Pieczeń marynowana z przyprawach korzennych
Składniki:
- ligawa wołowa – 1 kg
- miód – 36g
- musztarda Dijon – 20g
- czosnek – 6g
- przyprawa korzenna – 5g
- olej rzepakowy – 10 g
- skórka z pomarańczy – 5g
- sok pomarańczowy (świeżo wyciśnięty) – 100 ml
Sposób przygotowania:
- Miód i musztardę połączyć. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, przyprawę korzenną, olej rzepakowy i skórkę z pomarańczy.
- Mięso zamarynować i przełożyć do naczynia żaroodpornego. Od góry polać pozostałą częścią marynaty i sokiem pomarańczowym. Pozostawić na dobę w lodówce.
- Wołowinę zapiec bez przykrycia w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni (200 przy termoobiegu) przez 10 minut. Następnie temperaturę zmniejszyć do 85 stopni i przykryć naczynie. Piec ok. 4-4,5 h.
- Jeśli ktoś preferuje chrupiącą skórkę, po upieczeniu mięsa można ponownie odkryć naczynie i zwiększyć na 5 minut temperaturę do 250 stopni, tak by skórka zrobiła się rumiana.
Rozgrzewająca herbata piernikowa
Składniki:
- Napar z czarnej herbaty – 250 ml
- Miód – 10 g
- Pomarańcza – plaster
- Przyprawa do piernika – 2 szczypty
Sposób przygotowania:
- Herbatę zaparzyć.
- Dodać miodu (jeśli ktoś woli słodszą dostosować ilość do ulubionego smaku).
- Plaster pomarańczy lekko wycisnąć do herbaty, resztę dodać do naparu.
- Doprawić szczyptą przyprawy piernikowej.
Aromatyczne muffinki piernikowe z nutą pomarańczy (14 sztuk)
Składniki:
Ciasto:
- masło - 70g
- kakao - 15g
- mąka (może być mieszanka pszennej i razowej) - 300 g
- przyprawa do piernika - łyżka
- proszek do pieczenia - 10 g
- skórka z pomarańczy - 5 g
- ksylitol - 150g
- jaja - 2 szt
- sok pomarańczowy świeżo wyciśnięty - 125ml
- mleko - 100 ml
Dodatkowo:
- dżem pomarańczowy niskosłodzony - 140 g
Sposób przygotowania:
- Masło roztopić i wystudzić. Suche składniki wymieszać. W osobnym naczyniu wymieszać jaja, mleko, sok, i roztopione masło.
- Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Przygotować formę na muffinki.
- Zawartość obu misek połączyć w jednolitą masę.
- Do przygotowanej formy na muffiny nałożyć łyżkę ciasta, następnie łyżeczkę dżemu, a na nią jeszcze ciasto, aż do zakrycia dżemu.
- Piec ok. 20 min lub do zarumienienia.
- Ostudzone muffinki udekorować ulubionymi dodatkami (polewą z gorzkiej czekolady, cukrem pudrem, świątecznymi dekoracjami)
Pierniczki typu szwedzkiego dr Krystyny Pogoń
Składniki:
- miód – 250 g
- cukier brązowy – 100 g
- olej rzepakowy – 20 ml
- woda – 20 ml
- jaja – 1 sztuka
- żółtko – 1 sztuka
- kakao – 1 łyżka
- przyprawa korzenna – 3 łyżki
- proszek do pieczenia – 10 g
- mieszanka mąki (50/50 mąka tortowa i krupczatka) =450 g
Dodatkowo:
- skórka z cytryny lub pomarańczy
- mielone migdały
Sposób przygotowania:
- W rondlu zagotować miód z cukrem, olejem i wodą. Masę ostudzić i dodać do niej pozostałe składniki - do utworzenia jednolitego, lepkiego ciasta.
- Wstawić na 2 godziny do lodówki. Następnie podzielić na części, podsypywać obficie mąką (inaczej tak lepkie ciasto się nie rozwałkuje) i wałkować na cieniutko.
- Z ciasta wykrawać pierniczki, układać na blasze i piec (180 st.C przez czas 6-8 minut).
- Pierniczki zaraz po wyjęciu z pieca są miękkie, ale szybko twardnieją. Jeżeli zrobimy je bardzo cienkie to będą kruche i można je jeść od razu. Jeżeli wyjdą nam grubsze przez pierwsze dni będą dość twarde - ale zostawione na kilka dni w wilgotnym pomieszczeniu zmiękną i będą się świetnie nadawać do jedzenia.
ŻYCZYMY SMACZNEGO!
Masz apetyt na promocje?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się do newslettera i otrzymaj smakowity rabat: 50 zł* na swoje pierwsze zamówienie. Dodatkowo otrzymasz informacje o najnowszych promocjach oraz porcję merytorycznej wiedzy od dr Krystyny Pogoń i całego zespołu Dietific!