Sprawdź naszą specjalną ofertę dań grillowych na majówkę: majówka 2024

5 minut

Czy catering dietetyczny jest w stanie poprawić metabolizm?

Dbałość o to co się je ma ogromne znaczenie przede wszystkim w kontekście tego jak prezentuje się sylwetka. Proces odchudzania się często bywa trudny i zajmuje sporą ilość czasu. Niekiedy nie dochodzi nawet do oczekiwanego efektu co dodatkowo budzi frustrację. Zarówno czynniki psychiczne, jak również fizyczne oraz głównie dieta rzutują na uzyskany rezultat. Zastanawiając się nad tym co przyspiesza odchudzanie odpowiedzieć można, że wszystko to co wpływa na przyspieszenie również metabolizmu. To właśnie najskuteczniejsza technika ku temu aby zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się wymarzoną sylwetką. Czy catering dietetyczny zawiera diety na przyspieszenie metabolizmu? Co jeść aby osiągnąć swój cel?

Udostępnij

Zanim przejdzie się do sposobów na przyspieszenie metabolizmu odżywianie dobrze jest poznać czym tak naprawdę jest metabolizm. Jest to nic innego jak proces przemiany materii, który zachodzi u każdego człowieka w komórkach. Umożliwia on wykorzystanie energii z tego co jemy do codziennego funkcjonowania. Metabolizm podzielony jest na dwa główne etapy czyli anabolizm i katabolizm. Jeśli chodzi o tempo przeprowadzania tego procesu to jest to każdorazowo kwestia indywidualna dla każdego człowieka. Czynniki mające na to wpływ to między innymi płeć, styl życia czy wiek.

Jakie korzyści niesie catering dietetyczny, który pozwala na przyspieszenie metabolizmu?

Przyspieszenie trawienia może nieść za sobą szereg pozytywnych skutków, które są zauważalne zarówno z zewnątrz jak również wewnątrz. Wspomaganie metabolizmu będzie polegało przede wszystkim na tym, aby wykorzystywać w diecie produkty, dzięki którym uzyska się szybszą przemianę materii. Catering dietetyczny ułożony w taki sposób wpływa na termogenezę co będzie w następnej kolejności sprawiało, że o wiele szybciej i efektywniej będzie paliło się kalorie. Odchudzanie przestaje być wówczas tak dużym wyzwaniem. Oczywiście to co zwiększa metabolizm nie będzie wystarczające. Osoby chcące zadbać o swoje ciało muszą wprowadzić także inne zasady zdrowej diety oraz co ważne - zatroszczyć się o obecność aktywności fizycznej w swoim życiu.

Metabolizm człowieka działający szybko może okazać się przydatny również podczas chęci utrzymania prawidłowej masy ciała w kontekście długofalowym. Z racji, iż tempo przemiany materii jest szybsze organizm człowieka o wiele lepiej wykorzystuje kalorie jakimi jest karmione. Zminimalizowane jest również ryzyko odkładania się tych kalorii w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej. Wprowadzenie do swojego życia takich zmian powoduje, że osiągnięte efekty zachowuje się na długo. Osoby dbające o swój metabolizm będą zauważały również o wiele lepsze samopoczucie i więcej energii na co dzień.

Jakich zasad cateringu dietetycznego należy przestrzegać aby przyspieszyć metabolizm?

To co je się aby uzyskać przyspieszony metabolizm jest bardzo ważne ale równie istotne są inne zasady jakich należy stosować się w związku z jedzeniem. Catering dietetyczny, który ma pomóc na odchudzanie powinien opierać się na 5 do 6 posiłkach w ciągu dnia. Ma to za zadanie zachować stały dostęp do energii, a tym samym w dużym stopniu zapobiec występowaniu napadów głodu. Efektem oczekiwanym jest tutaj szybsze tempo przemiany materii. Konieczne jest także zminimalizowanie ilości przekąsek między daniami, a także starać się spożywać posiłki o w miarę regularnych porach.

Nie bez powodu mówi się, że śniadanie jest podstawowym posiłkiem w ciągu dnia. Jest to bez wątpienia jeden z aspektów odpowiadających na to co podkręca metabolizm. Bardzo ważne jest to, aby wybierać danie, które będzie pełnowartościowe. Oznacza to, że nie może w nim zabraknąć błonnika oraz białka. Dietetycy cateringów dietetycznych pamiętają o tym tworząc gotowe propozycje, które dostarczają energii na cały dzień. Często spotkać można owsianki nasycone owocami czy też pyszną jajecznice z dodatkiem świeżych warzyw.

Wartości odżywcze cateringu odpowiadające za sprawny metabolizm

Jak przyspieszyć metabolizm - na to pytanie warto wskazać przede wszystkim produkty jakie powinny znaleźć się w diecie. Decydując się na catering dietetyczny niezbędne jest zwrócenie uwagi na to czy w diecie znajduje się odpowiednia ilość białka. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż białko ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi i metabolizm człowieka. Trawienie tego składnika wymaga dużego nakładu energetycznego porównując do pozostałych wartości odżywczych. Oznacza to, że białko jest tym co zwiększa metabolizm z racji zwiększenia termogenezy. W rezultacie można zaobserwować szybsze spalanie kalorii.

W cateringu dietetycznym można zawsze zauważyć sporą ilość białka, które występuje zarówno w postaci roślinnej jak również zwierzęcej. Dania główne często opierają się na mięsie czy rybach. Dodatkiem są rośliny strączkowe. Na śniadania czy przekąski wykorzystywane są jajka, nabiał różnego rodzaju ale także drogocenne choć kaloryczne orzechy. Takie połączenie pozwala na dostarczenie zróżnicowanego białka ale także uzyskania ciekawego połączenia smaków.

Błonnik w cateringu dietetycznym

Przemiana materii w dużym stopniu zależy także od tego ile błonnika pojawi się w diecie. Jest to składnik, dzięki któremu procesy trawienne przebiegają bez żadnych zakłóceń. Dodatkowo jego obecność wpływa na utrzymanie stabilnej mikrobioty jelitowej, a także zauważalny jest jego wpływ jeśli chodzi o zachowanie stałej wartości cukru we krwi. Z racji, iż błonnik powoduje, że zwiększa się uczucie sytości można uznać, że jest dobrą odpowiedzią na to co przyspiesza odchudzanie. Rzadziej pojawia się uczucie głodu, przez co do naszego organizmu trafia o wiele mniej kalorii.

Jeśli chodzi o źródła błonnika jakie najlepiej zawrzeć w swojej diecie to będą wszelkiego rodzaju owoce, warzywa, produkty zbożowe czy rośliny strączkowe. Najlepiej jest aby znajdował się on w każdym posiłki spożywanym w ciągu dnia. Wówczas nie będzie mowy o żadnych problemach trawiennych.

Metabolizm, a tłuszcze

Zastanawiając się nad tym co wspomaga metabolizm nie można zapominać również o drogocennych tłuszczach. Mowa tu przede wszystkim o tłuszczach nienasyconych, które mają duży wpływ na wspomaganie metabolizmu. Ma to związek z prawidłowym działaniem naszych hormonów ale także z tym, że doprowadzają do szybszego uczucia sytości. Chcąc wzbogacić swoją dietę dobrze jest aby w cateringu dietetycznym znalazły się awokado, tłuste ryby czy oleje roślinne.

Co dodatkowo może wpłynąć na poprawę metabolizmu?

Poza najbardziej oczywistymi aspektami diety, która wpływa na przyspieszenie trawienia warto wziąć pod uwagę mniej znane ale również skuteczne sposoby. Bardzo wiele badań potwierdza, że skuteczny wpływ na przyspieszenie metabolizmu mają pikantne potrawy. Ma to związek z obecnością substancji jaką jest kapsaicyna, która to doprowadza do większej termogenezy. Jeśli chodzi o przyprawy, które warto jest wykorzystać w swojej kuchni to będzie to ostra papryka, pieprz ale także cynamon, imbir czy kurkuma. Dodatek takich przypraw nie tylko wpłynie na metabolizm ale także poprawi smak serwowanych dań.

Ostatnim ale równie ważnym aspektem o jaki należy zatroszczyć się jeśli chce się uzyskać metabolizm prawidłowo rozkręcony to aktywność fizyczna. Ruch to zdrowie i można to przeczytać niemalże w każdym artykule na temat zdrowia i ma to ogromne znaczenie również pod kątem metabolizmu oraz procesu odchudzania. Regularnie uprawiany sport wpływa na poprawę wydolności organizmu. Mięśnie są o wiele bardziej wytrzymałe, a także korzysta na tym cały układ krążenia. W kontekście odchudzania zauważalne jest także szybsze spalanie kalorii. Co do samego rodzaju aktywności to nie jest ważne co się ćwiczy. Zarówno ćwiczenia siłowe czy rozciągające będą miały wpływ na funkcjonowanie metabolizmu, a co za tym idzie również samopoczucie człowieka.

Masz apetyt na promocje?
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj smakowity rabat: 50 zł* na swoje pierwsze zamówienie. Dodatkowo otrzymasz informacje o najnowszych promocjach oraz porcję merytorycznej wiedzy od dr Krystyny Pogoń i całego zespołu Dietific!

* Rabat nalicza się dla zamówień za min. 300 zł. Zapisując się na newsletter akceptujesz regulamin

Obsługa klienta - infolinia dla klientów cateringu
Godziny obsługi
Numer konta
Podmiot odpowiedzialny
Projekt i realizacja