Przygotowania do świąt? Zadbaj o czas na spotkania i radosne chwile, a my Ci zdrowo ugotujemy z rabatem -10%, kod: SANTA10
Dieta na płodność - Co jeść, żeby zajść w ciążę?
Dieta na płodność - Co jeść, żeby zajść w ciążę?
Starania o dziecko to wyjątkowy czas, który często skłania do zmian stylu życia. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na płodność jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dieta propłodnościowa to sposób odżywiania, który wspiera organizm kobiety i mężczyzny w procesie zapłodnienia. Co jeść, żeby zwiększyć szanse na poczęcie? I jak w tym wszystkim może pomóc catering dietetyczny?
Spis treści:
-
W jaki sposób dieta wpływa na płodność?
-
Co jeść, żeby zajść w ciążę? Kluczowe składniki diety płodnościowej
-
Jadłospis na płodność – jak może wyglądać?
-
Catering dietetyczny a płodność – idealne połączenie
-
Dieta dla kobiet i mężczyzn starających się o dziecko – różnice
-
Podsumowanie
-
Bibliografia

W jaki sposób dieta wpływa na płodność?
Dieta ma bardzo istotny wpływ na płodność – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Styl odżywiania może wspierać równowagę hormonalną, poprawiać jakość komórek jajowych i plemników, a także zmniejszać ryzyko chorób, które mogą utrudniać zajście w ciążę. Zarówno niedobór jak i nadmiar witamin oraz składników mineralnych nie jest wskazany, także spożywanie dużej ilości przetworzonych produktów spożywczych może negatywnie wpływać na płodność. Dieta pomagająca w zapłodnieniu powinna być jak najlepiej zbilansowana, różnorodna, zawierająca odpowiednie ilośc makroelementów (białko, tłuszcz, węglowodany) oraz mikroelementów (witaminy i minerały). Nie można zapominać tutaj o bardzo ważnej kwestii, jaką jest nawodnienie.
Co jeść, żeby zajść w ciążę?
Kluczowe składniki diety propłodnościowej to:
- Kwas foliowy i witaminy z grupy
Są niezbędne do prawidłowego rozwoju komórek jajowych i plemników. Znajdziesz je m.in. w zielonych warzywach liściastych, roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych.
- Cynk i selen
Wpływają pozytywnie na jakość nasienia i owulację. Doskonałym źródłem są orzechy brazylijskie, pestki dyni i ryby morskie.
- Wapń i witamina D
Wspomagają układ hormonalny. Ich dobrym źródłem są produkty mleczne, jaja i tłuste ryby.
- Zdrowe tłuszcze
Tłuszcze nienasycone z oliwy z oliwek, awokado czy orzechów poprawiają przyswajanie witamin i wspierają równowagę hormonalną.
Jadłospis na płodność – jak może wyglądać?
Przykładowe menu diety propłodnościowej:
- Śniadanie: owsianka z orzechami włoskimi, jagodami i mlekiem (lub napojem roślinnym wzbogaconym w wapń)
- II śniadanie: sałatka z jarmużem, grillowanym łososiem, awokado i pestkami dyni
- Obiad: kasza jaglana z duszonym indykiem, brokułami i oliwą z oliwek
- Przekąska: garść migdałów, kefir, owoce sezonowe
- Kolacja: hummus z warzywami i chlebem pełnoziarnistym
Catering dietetyczny a płodność – idealne połączenie
Wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych może być trudne, szczególnie gdy brakuje Ci czasu na planowanie posiłków, robienie zakupów i gotowanie. Tu z pomocą przychodzi catering dietetyczny, oferujący różnorodne diety. W Dietific oferujemy diety oparte na założeniach diety śródziemnomorskiej, która jak najbardziej wspiera starania się o dziecko. Sprawdź naszą szeroką ofertę zdrowych i zbilansowanych diet i zobacz, jak dużo możemy Ci zaoferować!
Dieta dla kobiet i mężczyzn starających się o dziecko – różnice
W diecie kobiet planujących potomstwo większy nacisk kładzie się na żelazo, kwas foliowy i wapń oraz na unikanie żywności o wysokim indeksie glikemicznym. Bardzo istotna jest także prawidłowa masa ciała, gdyż nadwaga i otyłość mogą zaburzać owulację i prowadzić do zespołu policystycznych jajników, z kolei niedowaga może prowadzić do nieregularnych cykli miesiączkowych lub ich zaniku.
W przypadku mężczyzn zwraca się uwagę głównie na wzbogacenie jadłospisu o cynk, selen i przeciwutleniacze (np. witamina E) oraz na unikanie tłuszczów nasyconych i trans, co stanowi wsparcie dla jakości nasienia i ruchliwości plemników.
Podsumowanie
Czy warto stosować dietę propłodnościową? Zdecydowanie tak. Odpowiednio dobrana dieta przed ciążą może znacząco zwiększyć szanse na poczęcie i wesprzeć zdrowy rozwój przyszłego dziecka. Dzięki współpracy z cateringiem dietetycznym można mieć pewność, że codzienne posiłki są nie tylko smaczne, ale i w pełni wartościowe.
Bibliografia
- Chavarro, Jorge E. MD, ScD1,2; Rich-Edwards, Janet W. MPH, ScD2,3,4; Rosner, Bernard A. PhD2,5; Willett, Walter C. MD, DrPH1,2,4. Diet and Lifestyle in the Prevention of Ovulatory Disorder Infertility. Obstetrics & Gynecology 110(5):p 1050-1058, November 2007. DOI: 10.1097/01.AOG.0000287293.25465.e1
- American Journal of Obstetrics & Gynecology, Volume 218, Issue 4, 379 - 389
Masz apetyt na promocje?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się do newslettera i otrzymaj smakowity rabat: 50 zł* na swoje pierwsze zamówienie. Dodatkowo otrzymasz informacje o najnowszych promocjach oraz porcję merytorycznej wiedzy od dr Krystyny Pogoń i całego zespołu Dietific!